A betegség diagnosztizálása kétféleképpen történhet. Az egyik lehetőség, hogy a beteg tünetei - például a fáradékonyság, a vérszegénység miatti panaszok, a bőrvérzés vagy a fertőzésekre való hajlam - miatt keresi föl az orvost.
A másik eset, amikor a páciens nem meghatározott tünetekkel fordul a doktorhoz, hanem egy általános vizsgálat során észlelnek nála laboratóriumi eltéréseket. (Ez utóbbi akut leukémiáknál ritkábban fordul elő, ily módon inkább a krónikus leukémiákra derülhet fény.) Gyerekeknél sokszor az is segíti a diagnózis felállítását, ha a kicsit erős csontfájdalmak, sántaság vagy bicegés miatt kezdik el vizsgálni.
A diagnózis felállítását jellemzően a gyerekorvos vagy a háziorvos indítja el, akinek nagy szerepe van abban, hogy a panaszok alapján fölvesse a betegség gyanúját, vérképvizsgálatot készíttessen, a pácienst pedig szakorvoshoz irányítsa. Leukémiára egyébként akkor kell különösképpen gyanakodni, ha a vérképben úgynevezett háromvonalas eltérés látható. Azaz ha mind a fehérvérsejtek, mind a vörösvérsejtek, mind pedig a vérlemezkék értéke kóros.
A leukémia konkrét diagnózisának felállítása persze mindenképpen a hematológus vagy a hemato-onkológus feladata. És bár ezelőtt húsz évvel egy egyszerű fénymikroszkópos vizsgálattal ki lehetett mondani a diagnózist és meg lehetett kezdeni a kezelést, ma már több vizsgálatot is elvégeznek, majd pedig a sejtfelszíni tulajdonságok és a kromoszómatörések alapján a leukémia altípusát is meghatározzák.
Emellett az orvosok vizsgálják a csontvelőt is. Vagy úgy, hogy ehhez tűvel szúrják meg a lapos vagy csöves csontokat, majd pedig a mintát kiszippantják, vagy pedig úgy, hogy csontbiopsziát végeznek, azaz a velőállományból emelnek ki egy kis hengert, majd pedig azt elemzik szövettanilag. A betegség altípusának pontos meghatározására egyébként azért van szükség, hogy a kezelést az adott altípusra legjobban ható készítményekkel kezdhessék meg.
Az akut leukémia kezelése
Mivel daganatos sejtburjánzásról van szó, a leukémia kezelését citosztatikus, azaz sejtosztódást gátló kemoterápiás gyógyszerekkel végzik. Akut limfoid leukémia esetében a citosztatikus kezelés mellett a mellékvesekéreg szteroid hormonjai is jelentős szerepet játszanak a daganat kezelésében, mivel ezen hormonok serkentik a leukémiás sejtek spontán elhalását, szétesését. Emiatt a betegek ez esetben ilyen hormonokat tartalmazó szereket is kapnak.
Mindezen konvencionális gyógyszerek mellett a leukémia kezelésében a sugárkezelésnek is szerepe lehet. E módszert azonban kizárólag akkor alkalmazzák, ha a páciens központi idegrendszere, agya vagy gerincveleje, esetleg heréje is érintett. Azaz ha leukémiás sejtek ezen területekre is beszűrődnek, és nem csak az erekben keringnek.
Ma már célzott terápiás módszerek is alkalmazhatók a leukémiás betegek gyógyításakor. Az ennek során alkalmazott szerek hatóanyagai úgy működnek, hogy "megkeresik" a daganatsejteket, hozzájuk kapcsolódnak, majd pedig célzottan pusztítják el azokat. És bár egészséges sejteket e szerek is károsíthatnak, velük mindenképpen hatékonyabban, kisebb mellékhatások mellett lehet fölszámolni a daganatos sejteket, mint a hagyományos kemoterápiával. Forrás: www.hazipatika.com
Adjukössze Vonal!
Egy telefonhívással is segíthet, hívja az Adjukössze Vonal telefonszámát, ezzel 500 Ft-tal támogatja a daganatos gyermekek gyógyulását!
SMS küldése: Kérjük, küldje a 71-es kódszámot a 13600-as telefonszámra. (Vodafone, Yettel, Telekom rendszeréből elérhető!)
Telefon: hívja a 13600-at majd a gépi hang után 71-es kód! (Vodafone és Telekom rendszeréből elérhető!)
Ezzel biztosítjuk a leukémiás és daganatos beteg gyermekek és családjuk szociális segélyezését, anyagi támogatását a gyógyuláshoz vezető úton.